The UF1004CT is a 10.0A ultrafast recovery rectifier.
Parametrics
UF1004CT absolute maximum ratings: (1)Maximum Recurrent Peak Reverse Voltage:400V; (2)Maximum RMS Voltage:280V; (3)Maximum DC Blocking Voltage:400V; (4)Maximum Average Forward Current:10A; (5)Peak Forward Surge Current : 8.3ms single half sine-wave superimposed on rated load (JEDEC method):125A; (6)Typical thermal resistance:2℃/W; (7)Maximum Forward Voltage at 5.0A, per element:1.30V; (8)Maximum DC Reverse Current at TJ=25℃:1.0uA; (9)Operating Junction and Storage Temperature Range:-55℃ to +150℃.